dzisiejsze wyniki Lotto, duży lotek, lotto.pl, lotto, duży lotek, wyniki, wyniki losowania, losowań, dzisiaj, toto, duży, totolotek, multilotek, dzisiejsze wyniki, wyniki losowania dużego lotka, rewelacyjne, systemy, MULTI, Totomania, minilotto, multi multi

środa, 30 września 2009

Historia Lotto Totolotka i Keno - gier liczbowych

Wynalazcy najpopularniejszej gry na świecie

Historia totolotka sięga czasów starożytnych. Początki tej gry związane są z Chinami, którymi rządziła ówcześnie dynastia Chan. W III wieku p.n.e. wymyślono tam grę zwaną Keno, która przypomina nieco współczesne bingo. Według legendy, dzięki wpływom z tej gry udało się wybudować Wielki Mur.

Jeśli chodzi o udokumentowane przypadki, to w 1847 roku Portugalczycy, władający wtedy Makao, wydali licencję na loterię zwaną "białym gołębiem", albo po prostu "chińską loterią". Chińscy emigranci przenieśli następnie tę grę do krajów, w których zdecydowali się osiedlić. Tym samym w XIX wieku ta loteria rozprzestrzeniła się m.in. w USA.

Pierwsze europejskie loterie organizowane na masową skalę związane są z Imperium Rzymskim. Obywatele miasta spotykali się na wspólnym obiedzie, podczas którego losowano drobne nagrody, takie jak np. naczynia. Każdy, kto miał los na loterię, zawsze coś wygrywał. Była to jednak raczej dystrybucja podarunków, a nie loteria we współczesnym tego słowa znaczeniu. Pierwsze losy na loterię sprzedawano w czasach Cezara Augusta. Z funduszy uzyskanych w ten sposób Rzymianie reprowali infrastrukturę w Wiecznym Mieście.

Pierwsza publiczna loteria została zorganizowana dopiero w 1434 r. w holenderskim mieście Sluis. W XVII wieku w Niderlandach popularne było organizowanie loterii, z których część wpływów przeznaczano na cele charytatywne. Słowo loteria wywodzi się od holenderskiego słowa "loterij". To właśnie w Holandii powstała pierwsza licencjonowana przez państwo loteria. Praktyka ta rozprzestrzeniła się następnie na cały kontynent.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz